Participativní rozpočet
Lidé v anketě rozhodli – chtějí zvelebit »Lesní hřiště« ve Stračí a »Placák«
Participativní rozpočet s podtitulem »Hejbni Štětskem« má za sebou další část – veřejnou anketu. V té občané rozhodli o dvou projektech, které by měly být v letošním roce realizovány. Nejvíce si hlasující přáli odpočinkové zóny na lesním hřišti ve Stračí a na »Placáku« u Labe.
Lidé mohli vybírat z pěti projektů, které prošly do závěrečné ankety. Ta trvala celý květen a zapojilo se do ní 450 hlasujících. Ti rozdávali kladné i záporné hlasy.
Prvenství v anketě brala Odpočinková zóna na labském nábřeží s místním názvem »Placák«. Ta obdržela 193 kladných hlasů a sedmnáct záporných. Druhý skončil projekt se stejným zaměřením – Odpočinková zóna – Lesní hřiště ve Stračí, která získal také 193 kladných hlasů, ale záporných posbíral 23.
Třetí skončil návrh Poesiomatu s nejvíce kladnými hlasy (253), zároveň ale získal nejvíce záporných hlasů (109). Čtvrtý pak skončil projekt Relaxační zóny pro veřejnost u Otevřeného klubu mládeže a pátý byl projekt Horova štace, který měl v plánu upravit prostor u Domu s chráněnými byty na Horově stezce.
„Oba vítězné projekty jsou zaměřené na zvelebení míst, která by měla sloužit odpočinku a relaxaci. Návrhy zahrnují instalaci ohniště, laviček a odpadkových košů. Vše v antivandal provedení. Finančně by oba návrhy měly vyjít na zhruba 120 tisíc korun,“ uvedl pracovník komunikace Městského úřadu ve Štětí Pavel Hoznédl.
Město Štětí pro letošní rok alokovalo do Participativního rozpočtu 300 tisíc korun. „Podle pravidel participativního rozpočtu mohly být vyčerpány všechny prostředky. Nicméně na třetím místě v anketě se umístil projekt za vyšší než zbývající částku, konkrétně Poesiomat, proto k jeho realizaci v letošním roce nedojde,“ dovysvětlil dále Pavel Hoznédl. Realizace vítězných projektů by měla proběhnout do konce letošního roku.
Hlavním smyslem participativního rozpočtování je zapojit v co možná největší míře občany Města Štětí a jeho spádových obcí do rozhodování o výběru co nejlepšího nápadu, projektu nebo činnosti (dále jen projekt), které přispějí ke zkvalitnění a obohacení veřejného prostoru a života na Štětsku.
Hlasujte ve veřejné anketě pro rok 2024
Participativní rozpočet míří do své další fáze – veřejné ankety. Během celého května bude probíhat hlasování veřejnosti o navržených projektech. Jaké projekty do závěrečné ankety prošly a jak se bude hlasovat?
Představujeme pět návrhů a projektů, o kterých bude veřejnost v rámci ankety od 1. 5. do 31. 5. 2024 hlasovat přes aplikaci Munipolis (dříve Mobilní rozhlas). Odkaz na anketu naleznete od 1.5.2024 do 31. 5. 2024 zde.
Každý hlasující může k jednotlivým projektům přidělit až 3 hlasy, a to 2 kladné (pro) a 1 záporný (proti). Do realizační fáze postoupí projekty s největším počtem kladných hlasů. Projekty, na jejichž realizaci již nezbyde celá předpokládaná částka, se realizovat nebudou. Projekty, které získaly záporné saldo obdržených hlasů, nebudou realizovány ani v případě, že budou stále zůstávat finanční prostředky z rozpočtu města.
Představení projektů pro rok 2024
Návrh počítá s osazením prostoru Stračí – Lesní hřiště lavičkami, ohništěm a odpadkovými koši pro rozšířené možnosti setkávání občanů u ohně a opékání buřtů.
Předpokládané náklady na projekt: 60 tisíc korun.
Předkladatel návrhu: Asociace TOM Tuláci, oddíl mládeže Tuláci Štětí.
Odůvodnění návrhu: V současné době chybí ve Štětí veřejný prostor osazený ohništěm. Není možnost si legálně rozdělat oheň a případně opéct buřty. Nejen Tuláci pořádají akce na tomto místě pro širokou veřejnost.
Zamýšlený stav: Prostor Lesního hřiště doplněný o ohniště, 4 lavičky a odpadkový koš. Vše v betonovém antivandal provedení.
Osazení prostoru „Placáku“ lavičkami, ohništěm a odpadkovými koši pro rozšířené možnosti setkávání občanů u ohně a opékání buřtů.
Předpokládané náklady na projekt: 60 tisíc korun.
Předkladatel návrhu: Josef Veselý.
Odůvodnění návrhu: V současné době chybí ve Štětí veřejný prostor osazený ohništěm. Není možnost si legálně rozdělat oheň a případně opéct buřty. Nejen Tuláci pořádají akce na tomto místě pro širokou veřejnost.
Zamýšlený stav: Prostor „Placáku“ u vstupu do vody doplněný o ohniště, 4 lavičky a odpadkový koš. Vše v betonovém antivandal provedení.
Hlavním cílem tohoto projektu je dát nájemníkům Domu s chráněnými byty (DsCHB) možnost a prostor pro setkávání s lidmi z řad veřejnosti.
Předpokládané náklady projektu: 200 tisíc korun.
Předkladatel návrhu: Jaroslava Nováková.
Odůvodnění návrhu: DsCHB má velkou zahradu, která lemuje frekventovanou pěší cestu v Horově ulici. Cestu, kterou využívá mnoho lidí všech generací. Jelikož k pěší komunikaci není bezbariérový přístup ze zahrady a není možnost si zde společně nebo samostatně posedět ve stínu. Bylo by vytvořeno za pomoci participativního rozpočtu „magické místo – štace“, které poslouží k mezilidskému propojování především seniorům z DsCHB.
Zamýšlený stav: Pod plotem, tam kde končí zahrada DsCHB by byl vhodný plac na venkovní kryté posezení, doplněné o aktivity pro všechny generace – knihobudka, krmítko pro ptáčky, atd.
Osazení prostoru za kryty Civilní ochrany (CO) Tuláků a Otevřeného klubu mládeže (OKM) lavičkami, ohništěm a odpadkovými koši pro rozšířené možnosti setkávání občanů, Tuláků, OKM u ohně a opékání buřtů.
Předpokládané náklady na projekt: 60 tisíc korun.
Předkladatel návrhu: Josef Veselý.
Odůvodnění návrhu: V současné době chybí ve Štětí veřejný prostor osazený ohništěm. Není možnost si legálně rozdělat oheň a případně opéct buřty. Nejen Tuláci pořádají akce na tomto místě pro širokou veřejnost.
Zamýšlený stav: Prostor doplněný o ohniště, 4 lavičky a odpadkový koš. Vše v betonovém antivandal provedení.
Poesiomat je originálním prvkem oživující veřejný prostor. Připomíná výdech z lodi či periskop ponorky. Železná roura s klikou se po zatočení rozezní básní, písní nebo vyprávěním místních rodáků či promlouvá o historii. Obsah je dramaturgicky spojen s místem, kde je instalován. Poesiomat by byl umístěn v prostoru »náměstíčka« u Městského kina. Kolemjdoucím, tak připomene příběhy nejen daného místa skrze 20 audio stop.
Předpokládané náklady na projekt: 299 tisíc korun.
Předkladatel návrhu: Tomáš Šlapák.
Odůvodnění návrhu: Díky historii a osobnostem, které otiskly význam Štětí do svého díla či vzpomínek, se Poesiomat může stát unikátní mluvící sochou a oblíbeným hravým prvkem pro všechny.
Zamýšlený stav: Jeho umístnění by bylo na „náměstíčku“ u Městského kina. Dramaturgie počítá s 20 skladbami, svou oblíbenou melodii si přitom najde každý (dále mohou být nahrány i básně, vyprávění, informace o městě, pohádky, autentické zvuky).
Máte nápad, co nového by mohlo »posunout« město Štětí? Nevíte jak svůj návrh a nápad prosadit a případně i realizovat?
Přichází váš čas – pomůže k tomu Participativní rozpočet!
Participativní rozpočet je jedním z nástrojů, jak umožnit občanům více se zapojit do rozhodování o rozvoji své obce a využít tak jejich kreativního potenciálu. Zastupitelé města Štětí pro rok 2024 vyčlenili část peněz z ročního rozpočtu v částce - 300 000 Kč. Lidé tak mohou letos podávat návrhy, co by se mělo za tyto peníze vylepšit v našem regionu Štětska. Novinku navrhla Radě města Komise Zdravého města a Místní agendy 21.
Smyslem participativního rozpočtu je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, ukázat lidem, jaké jsou možnosti obce, i jak se mohou na tvoření města potažmo regionu podílet. Zároveň si radnice více osvojuje způsob, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat.
Jak Participativní rozpočet bude probíhat?
Od poloviny ledna do konce února mohou občané předkládat elektronicky nebo v tištěné podobě své návrhy – projekty, které přispějí ke zkvalitnění a obohacení veřejného prostoru a kvalitě života na Štětsku.
Pravidla pro rok 2024 - ke stažení ve formátu PDF.
Formulář k návrhům naleznete ke stažení zde.
Formuláře bude možné odevzdat na podatelně Městského úřadu ve Štětí, elektronicky je pak možné odeslat na email:
Konzultace k posouzení jejich realizovatelnosti proběhnou v březnu a v dubnu. Setkají se navrhovatelé projektů s určenými garanty, kterými se stanou příslušní zaměstnanci města podle věcného zaměření projektu.
V květnu budou projekty představeny a veřejnost bude hlasovat prostřednictvím aplikace Munipolis. Po sečtení hlasů bude vyhlášeno výsledné pořadí projektů a budou rozděleny finanční prostředky projektům dle jejich vítězného pořadí. Ideálně během letních prázdnin se zahájí jejich realizace.
Jak by měl vypadat navrhovaný projekt?
Minimální rozpočet navrhovaného projektu by měl být vyšší než 10 000 Kč, ale nižší než 300 000 Kč včetně DPH. Rozpočet by měl zahrnovat veškeré výdaje spojené s přípravou a realizací projektu. Projekt se musí týkat úprav veřejného prostranství či budov v majetku města, není určen na opravy komunikací, chodníků a městského mobiliáře.
Realizace projektů je plně v kompetenci příslušných pracovníků města s tím, že v průběhu realizace je předkladatel návrhu průběžně informován o postupu a k případným změnám se může vyjádřit.