Dobrovolnou požární ochranu uvedl v Čechách do života velvarský obchodník Karel Krohn. Na obchodní cestě do Německa viděl v Hamburku vycvičený hasičský útvar při likvidaci požáru. Po návratu prosadil ve Velvarech ustavení prvého českého hasičského sboru dne 7. května 1864. Vydání spolkového zákona roku 1867 umožnil rozmach v zakládání hasičských organizací v celé monarchii podle velvarského vzoru.
Ve Štětí byl v roce 1872 založen německý hasičský sbor Freiwillige Feuerwehr. Ve spolku byli spolu s Němci také čeští občané. V letech 1907 – 1908 vlastnil sbor ruční a motorovou stříkačku. Motorová stříkačka byla velmi výkonná pístová. Pro tuto techniku byla roku 1913 postavena hasičská zbrojnice na pozemku obecné školy u kostela.
Roku 1934 dne 14. října byl založen Český hasičský sbor ve Štětí. Jeho začátky byly těžké, neboť scházely peníze. Výstroj a výzbroj pro 15 aktivních členů subvencovala městská rada a Zemský fond, stříkačku pro začátek zapůjčili hasiči z Horních Počápel a TJ Sokol zapůjčila šatnu na Tyršově cvičišti při silnici k nádraží. Zakládající členové byli: Karel Lejnar, František Svoboda, Václav Čermák, František Novák, V. Sedlák, Stanislav Klimeš, Bohumil Polívka, K. Lhoták, Karel Prousek, a další. Hasičské sbory ve zněmčeném území se těšily značné podpoře českých úřadů. Roku 1935 byl založen při hasičském sboru divadelní odbor Havlíček, hrát se začalo v roce 1936.
Roku 1937 měl štětský sbor 22 aktivních členů a 145 přispívajících. Mezi společenské aktivity patřilo také tradiční pořádání plesů.
Dne 6. června 1937 se ve Štětí na Husově náměstí konal župní sjezd. Dopoledne byly zkoušky cvičenců a odpoledne prošel městem průvod asi 500 hasičů za župním praporem. U pomníku padlých vojinů byl položen věnec. Pod československou vlajkou pronesli projevy starosta hasičů Karel Lejnar, starosta města Augustín Lukeš a župní starosta. Pak následovaly ukázky výcviku.
Na jaře 1938 kupoval sbor motorovou stříkačku, za kterou měl prodávající firmě platit pravidelné splátky. Po německém záboru v říjnu 1938 české obyvatelstvo odvezlo také stříkačku do Horních Počápel a český hasičský sbor zanikl.
V květnu 1945, po válce, se do Štětí vracejí čeští obyvatelé a hasičský sbor byl obnoven 5.8.1945 a v jeho čele jsou opět známá jména Lejnar, Svoboda, Klimeš, Polívka, Novák a další.
Činnost Hasičského záchranného sboru na území města samozřejmě trvá dodneška. Sbor je moderně organizován a cvičen, má bohatou výzbroj a sídlí v požární zbrojnici v ulici 9. května.