Zelená linka Mondi Štětí a.s.: 800 172 498
Aktuální hodnoty Mondi Štětí a.s.: meteo.mondisteti.cz
Aktuální hodnoty Město Štětí: portal.envitech.eu
Dokumenty ke stažení
Odborným orgánem, který je pověřen dozorem nad respektováním právních předpisů v oblasti životního prostředí a nad dodržováním závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí je Česká inspekce životního prostředí.
Zapáchající látky
Základní informace o měřených sloučeninách SO2, H2S, TRS.
Oxid siřičitý (SO2)
Je plynná látka, která ve vyšším množství způsobuje tzv. kyselé deště. Vzniká spalováním fosilních paliv. V přízemní vrstvě atmosféry jeho množství ovlivňuje spalování hnědého uhlí a dalších nekvalitních „paliv” v lokálních topeništích. Díky dobré rozpustnosti ve vodě je většina oxidu siřičitého sorbována mukozními membránami v dutině nosní a dalších partiích horních cest dýchacích a jen malé množství proniká dál do dolních cest dýchacích.
TRS - Pachově postižitelné látky
TRS jsou sloučeniny redukované síry, v tomto případě převážně sirovodík, metylmerkaptan a dimetylsulfidy. Látky, které jsou měřeny imisním monitoringem patří mezi sloučeniny pachově postižitelné již v nízkých koncentracích a vzhledem k charakteru zápachu mohou být zdrojem obtěžování obyvatel. Síla čichového podnětu je dána koncentrací látky ve vdechovaném vzduchu. To znamená, že pro nízké koncentrace je lidský čich velmi citlivý a také zde více vnímá změnu koncentrace. Citilivost čichu je ale individuálně rozdílná. Míra negativního působení pachu na jednotlivá individua závisí na četnosti výskytu zápachu, délce jeho trvání a mimo jiné je vnímání zápachu ovlivňováno vlhkostí vzduchu a teplotou vzduchu i teplotou nosní sliznice. Při běžně se vyskytujících koncentracích v ovzduší nemají pachové látky negativní vliv na zdraví.
Sirovodík (H2S)
Sirovodík je bezbarvý plyn s nepříjemným zápachem zkažených vajec, který může vznikat rozkladem organického materiálu ve styku se sírou nebo sloučeninami obsahujícími síru při nedostatku kyslíku. Většina sirovodíku v ovzduší je přírodního původu (sirné prameny a jezera, solné bažiny, geotermální aktivity země). Z průmyslových zdrojů se sirovodík dostává do ovzduší při výrobě koksu, viskózové stříže, ropných rafinerií, při výrobě celulózy z dřevných hmot sulfátovou metodou a dalších.
Metylmerkaptan (CH3SH)
CH3SH je bezbarvý plyn (bod varu 5,95°C) pronikavého, značně nepříjemného zápachu shnilé kapusty využívaný v chemických syntézách a k odorizaci zemního plynu, LPG a propanu. Hlavním přirozeným zdrojem metylmerkaptanu je mikrobiální degradace. Je produkován sladkovodními řasami a vzniká rozkladem jejich vláken a dalších organických hmot, v solných jezerech a v půdě. Průmyslovými zdroji jsou například papírny a další závody zpracování dřevoviny, výrobny pesticidů a fungicidů, rafinérie a čističky odpadních vod.
Dimetyldisulfid (C2H6S2)
C2H6S2 je bezbarvá páchnoucí kapalina (bod varu 109,8°C) lehčí než voda, vysoce hořlavá (teplota vzplanutí 24°C). Dimetyldisulfid (DMDS) je přirozeně se vyskytující sloučenina, která je součástí koloběhu síry. Do atmosféry se dostává z mořské vody, půdy, rostlin a mikrobiální činností. Je produkován zelenými řasami. Vzniká rozkladem organických hmot rostlinného a živočišného původu a degradací aminokyselin obsahujících síru. Dimetyldisulfid je přirozeně přítomný v řadě potravin a podílí se na jejich chuti (káva, čaj, kakao, některé sýry, ústřice, cibulovitá zelenina, hrách, zelí, kapusta, květák, rajčata, brambory, burské a lískové ořechy). Do ovzduší se také dostává z benzínových motorů. Průmyslovými zdroji jsou například závody na zpracování dřevoviny, čističky odpadních vod, kalová pole, třídírny odpadků, lihovary, továrny na výrobu škrobu a závody na zpracování ryb.